HASAN ACAR İLE RÖPORTAJ

Hasan ACAR ile röportaj

1.Kendinizi anlatır mısınız?Bu işe nasıl başladınız?

Ailemle birlikte 1983yılından Erzurum’dan Bursa’ya göç ettik. Küçük yaşlarımdan itibarensimitçilikten ayakkabı boyacılığına kadar birçok iş kolunda çalıştım. O işleriyaparken aynı zamanda eğitimime de devam ettim. Daha sonra kalıcı bir işarayışımın sonucunda baklavacıda çırak olarak çalışmaya başladım. Baklavacıdaçalışırken elle açılan börek hamuru ilgimi çekti. Tüm incelikleriyle öğrenmekiçin ustamın her hareketini inceledim. Kendimi bu alanda geliştirdikten sonra kardeşimYavuz Acar ile birlikte 1997 yılında ilk şubemizi Küçük Kumla’da açtık.İnsanlar yaptığımız böreklerin müdavimi oldukça, ünü dilden dile yayıldı vebaşka yerlerde de şube açmaya karar verdik. Bursa’da bulunan her şubemizihalkımızın talepleri doğrultusunda belirli bölgelerde açtık. Şu an Kemerçeşme,Gazcılar, Dikkaldırım, Millet, Özlüce, Kent Meydanı olmak üzere toplam 7şubemiz bulunuyor. Yakında FSM Bulvarı’nda da yer alacağız.

 

2.Sektörünüzün son 5 yılınıdeğerlendirir misiniz?

Son 5 yılda sektördebüyük bir hareketlenme var. Firmalar büyümeye gidiyor, farklı pazarlaraaçılıyor ve şube sayılarını artırıyor. Hareketlenme talep yönünden doğru birnoktada ilerliyor ama bunun yanında maliyetler arttı, ithal malzeme arayışınagirildi. Tarım konusunda yerli üretime destek devlet tarafından veriliyor fakatinsanlar kırsal kesimlerde yaşayarak üretime katılma konusunda hevesli değil.

 


3.Yetişmişpersonel sorunu yaşıyor musunuz? Bu konuda yaptığınız çalışmalar neler?

Yeni neslin eğitimtercihlerindeki farklılaşma birçok sektörde nitelikli eleman eksikliği ortayaçıkarttı. Nitelikli eleman eksiğinin en çok görüldüğü sektörlerden biri olangıda sektöründe bizler de bunun olumsuz etkilerini yaşıyoruz. Nitelikli elemaneksiği yaşayan sektörlerde, eski usul yöntemleri bırakıp modern bir şekildekendi elemanını kendileri yetiştirme yoluna gitmelerinin bu konuda bir çözümolduğunu düşünüyorum. Bizler de pastacılık sektöründe nitelikli elemaneksikliği fark ederek çözüm yolları aramaya başladık. Sonunda İŞKUR ileortaklaşa bir çalışmayla Pastacılık Kursu açmaya karar verdik.  Bu anlamlı birliktelik sayesinde açtığımızkurs ile hem ülkedeki istihdam sorununa kalıcı faydalar sağlama açısından yolkat ettik hem de nitelikli elemanları kendi bünyemizde yetiştirerek iş imkanısunmuş olduk. Ayrıca İŞKUR dışında mesleğe ilgi duyan herkesin katılabileceğiÖzle Pastacılık Kursu da açıyoruz. Girişimlerimiz bir okul olma yolundailerliyor ve sektörün yarınlarına daha umutlu bakıyoruz.

4.Bir Bursa markası olarakyurt içi ve yurt dışı firmalarıyla nasıl rekabet ediyorsunuz?

Öncelikle bu işiseverek yapmamız ve bu konuda devamlı gelişim gösterme çabamız bizi bir adımönde götürüyor. Kaliteli malzeme kullanarak ortaya çıkardığımız ürünler halkındamağına hitap ediyor ve aklında kalıyor. Rekabet söz konusu olduğunda dahalkın desteği arkamızda oluyor. Bunun dışında, planladığımız ve uyguladığımızher etkinlik yurt içi ve yurtdışında tanınmamıza da yol açıyor. Örneğin 2023metrelik börekle Guinness Rekorlar Kitabı’na girme başarımız sektördekirekabette bizi birkaç adım öne çıkardı. Bu sayede hem dünya hem Türkiyeölçeğinde rekabet söz konusu olduğunda yaptığımız etkinliklerin faydasınıgördük, daha çok tanındık. Televizyon programları da bu açıdan oldukça yararlısonuçlar getirdi.

 

5.Marka bilinci açısından reklamıngerekliliği konusunda neler düşünüyorsunuz? 

Reklam sektörüolmazsa insanlar yalnızca dükkanınızın önünden geçerken şans eseri ürünlerinizidener ya da en fazla arkadaş tavsiyesi ile markanızı tanır. Ama reklam sektörümarkanızı binlerce kilometre ötedeki insanlara dahi ulaştırarak merakuyandırmayı sağlar. Biz de firma olarak bunun nimetlerinden faydalanmayıöğrendik. Ayrıca yaptığımız her etkinlikte basının ilgisini çekmemiz de birnevi reklam görevi üstlendi. Şehir içinde farklı noktalarda, otobüslerde,gazetelerde markamızın görünür olması da insanların algılarının olumlu geridönüşlerini sağladı.

 

 

6.Firmanızı örnek alan yenigirişimcilere önerileriniz neler
olabilir?
Yeni girişimcilereilk önerim ilgi duydukları, sevdikleri bir iş üzerine çalışmaya başlamaları.Sırf ‘bu işte para var’ diyerek aslında ilgilerini çekmeyen bir işegirdiklerinde uzun soluklu gelişim gösteremezler. Yapmayı planladıkları iş ileilgili tüm ayrıntıları öğrenmeli ve her aşamasını ayrı ayrı gözdengeçirmeliler. Örneğin ben börek hamurunun tüm inceliklerini öğrendikten sonragirişimci yanımı ortaya koydum ve dükkan açtım. Eğer bu işi tam bildiğimeinanmasaydım şimdi gösterdiğimiz büyüme gerçekleşmezdi.

 

 

 

7.Satış ve müşteripolitikalarınızdan bahseder misiniz?

Biz müşterilerimizeher daim kaliteli hizmet sunmaktan yanayız. Çalışanlarımızın bu konudakieğitimlerine de desteğimiz her zaman devam ediyor. Ürünlerimizin yapımaşamasından sunumuna kadar her aşamasında kontrol mekanizmalarımız çalışıyor.Bunun yanında sosyal medya yönümüz de aktif bir müşteri iletişimi sağlıyor.Müşterilerin hem memnun oldukları yönleri hem de şikayetçi oldukları yönleri kısasürede değerlendirmeye alabiliyoruz.

 

8.Firmanızın önümüzdekiyıllarda yapmayı planladığı önemli gelişmeler neler olacak?

Sürprizlerle dolu birfirmayız. Her yıl büyük bir organizasyon fikri üretiyoruz. Guinness Rekoru gibietkinlikler ses getiriyor. Şimdilik aklımızda büyük bir Börek Festivali var,Türkiye’nin her tarafından ustalar ile birlikte bilgi paylaşımı yapacağımız,ulusala yayılmış bir etkinlik olmasını planlıyoruz. Herkesin duyduğunda çokşaşıracağı ve bomba etkisi oluşturacak önemli gelişmeler de var, onlarıaçıklamıyorum…

 

9 .Çalışma koşullarınızdanbahseder misiniz, kendinize vakit aýırabiliyor musunuz? İş dışında neleryaparsınız?

İşime aşığım. Hattabana bir işkolik diyebilirsiniz. Zamanımın en büyük kısmını çalışarakgeçiriyorum. Gelişim gösterebileceğimiz her alanda araştırmalar yapıyor veuygulamaları hakkında kafa yoruyorum.

 

10. Önümüzde genel seçimlervar. Seçimleri sektörel ve genel anlamda değerlendirir misiniz,  nelerbekliyorsunuz?

Türkiye’de her genel seçim öncesi kaosortamı hissettirilmeye çalışılır.Bana göre halkımız seçimlere kadar tüm siyasipartilerin amaçları ve yaklaşımları doğrultusunda, beklentilerinikarşılayabilecek olanları arasından bir eleme yapsınlar. Kaos ortamı oluşturmakisteyenlere karşı kararlı ve sakin duruşlarıyla bir kalkan görevi üstlensinler.Çünkü kaos ortamı ekonomiyi kötü etkiler, yalnızca bizim sektörümüz için değiltüm sektörler için tehlikeli yollara girmeye sebep olur. Bu da genel anlamdabaktığımızda ülkemiz için zarara yol açar.

07 Ağustos 2015 Cuma 16:51

BU HABER PAYLAŞ

ÜRÜNLERİMİZ

TARİFLER

  • Diyet Elma Marmelatı

    Diyet elma marmeladı tarifi hazırlanışı: 1. Elmaların kabuklarını soyun ve dilimleyin. 2. Su ile birlikte dilimlenmiş elmaları bir kaba

  • Bulgurlu Etimekli Börek

    Böreğin iç harcını hazırlamak için; bulguru derin bir kaba koyup üzerine 1 su bardağı ılık suyu gezdirin. Üzerini kapakla kapatarak

  • Açma Muska Börek

    Unun ortasını havuz gibi açıp içine malzemeleri ekleyip ele yapışmayan bir hamur yoğuralım. Hamurun üzerini örtüp buzdolabında