HASAN USTA KOL BÖREĞİYLE DÜNYANIN SINIRLARINI AŞTI!

Hasan Usta Kol Böreğiyle Dünyanın Sınırlarını Aştı!

Rekortmen börekçi Hasan Usta, Guinness Rekorlar Kitabı’ndan sonra bir ilke daha imza attı. Dünyada ilk kez Bursa’nın kol böreği uzay sınırına çıktı.

Bursa’dayaptığı 2023 metrelik börekle Guinness Rekorlar Kitabına giren İkizler BörekHasan Usta, sıra dışı bir etkinlikle daha kamuoyunda deprem etkisi meydanagetiriyor. Bursa’nın kol böreğini tüm dünyaya tanıtan ve İngiliz kraliyetailesi dahil kendisinden haberdar olan Hasan Usta, şimdi de uzay sınırına kolböreği gönderdi.

Börek ve Türkbayrağının uzay sınırına gönderildiği balon Hong Kong’dan getirtildi.  İki aylık bir çalışmanın sonunda Stratosfer balonu ile uzaysınırına kadar gönderilen 600 gram peynirli börek yeryüzünden 39 kilometreuzaklaştı. Balonun altına bağlanan kutu ile birlikte uzay sınırına giden böreğeiki kamera ve bir konum bildirme cihazı eşlik etti. Paraşüte bağlı olan kutu,stratosfer sınırında balonu patladığında yaklaşım yarım saatlik bir süredeİnegöl’ün Kurşunlu köyüne düştü.

 

UZAY SINIRINA ÇIKAN TÜRK BAYRAĞICUMHURBAŞKANINA GİDECEK

Düzenlediği basıntoplantısında konuyla ilgili bilgi veren Acar, "39 bin metre yüksekliğebörek gönderdik. Börek bu yüksekliğe 4 saatte çıktı. Balon patlayınca paraşütleyere indi. Aynı zamanda böreğin yanında Türk bayrağı da gönderdik. BayrağımızıCumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a göndereceğim.

Balonun 40 ile 130kilometrekare alana düşme ihtimali vardı. Attığımız yerin 95 kilometre uzağınadüştü. Balonu bulmak için GPRS cihazı ayarladık. Böreğimiz için burada müzeyapacağız. Vakumlu şekilde bunu muhafaza edeceğim. Uzaya çıkan ilk Türkastronotumuza bu böreği ikram edeceğim. " dedi.

07 Mayıs 2015 Perşembe 11:10

BU HABER PAYLAŞ

ÜRÜNLERİMİZ

TARİFLER

  • Diyet Elma Marmelatı

    Diyet elma marmeladı tarifi hazırlanışı: 1. Elmaların kabuklarını soyun ve dilimleyin. 2. Su ile birlikte dilimlenmiş elmaları bir kaba

  • Bulgurlu Etimekli Börek

    Böreğin iç harcını hazırlamak için; bulguru derin bir kaba koyup üzerine 1 su bardağı ılık suyu gezdirin. Üzerini kapakla kapatarak

  • Açma Muska Börek

    Unun ortasını havuz gibi açıp içine malzemeleri ekleyip ele yapışmayan bir hamur yoğuralım. Hamurun üzerini örtüp buzdolabında