GÜVENLİ GIDA SAĞLIKLI GELECEK

Güvenli Gıda Sağlıklı Gelecek

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yediklerimize azami derecede dikkat etmemiz gerekiyor. Gelecek nesillerin sağlıklı büyümeleri için de onlara sunduğumuz gıdalar oldukça önemli. Sağlıksız yetişmiş ve aynı zamanda gıda güvenliğinden yoksun yiyecekler birçok yönden insanlara zarar verecektir. Gıda alanında hizmet veren bir firma olarak gıda güvenliğinin ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamakla bu konuya destek veriyoruz.

Sağlığımızı korumak, her zaman öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken bir şeydir. Sağlığımızı etkileyecek en önemli etmenlerin başında gıda ürünleri gelir. Dolayısıyla gıda güvenliği, ürünü kullanan tüketicinin hakkıdır ve tüketiciye gıda ürünlerini sunan herkesin sorumluluğudur.
Gıda üreticileri, işletmelerinde sürekli olarak hijyen şartlarına uygun üretim yapmayı hedeflemeli ve bunun için de Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni kurmalı, sürekliliğini sağlamalı ve desteklemelidir.
Ürünlerin malzemelerinin belirlenmesinden başlayarak üretim ve satış aşamaları da dahil kontrol altında tutmak gerekir. Gıda güvenliği Avrupa birliği ile uyum sağlama konusunda da önemli bir adımdır.
Hijyen gıda güvenliği konusunda sağlanabilecek şartların en başında gelir. Gıdaların üretim ve satış aşamalarında hijyene gösterilen dikkat, güvenlik açısından oldukça önemlidir. Gıda ürünlerini üreten bir işletmede her çalışan buna ayrı ayrı dikkat etmeli, işletme sahibi kontrollerini eksiksiz yapmalıdır.
Hazırlanan gıdaların yapımında ve temizliğinde kullanılan su da oldukça önemlidir. Çünkü sudan geçebilecek hastalık sayısı oldukça fazladır ve gıdalarla birleştiğinde birçok insana zarar verebilir.
Bunların dışında gıda güvenliği konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç hususu da sizlerle paylaşmak isterim. Gıdaları iyi pişirmek gerekir. Pişirilmiş gıdalar kısa süre içinde tüketilmelidir. Tüketimi uzun sürecekse dikkatlice saklanmalıdır. Pişirilmiş gıdalar ile çiğ gıdaların birbirleri ile temasından kaçınılmalıdır. Bahsettiğim hususlara dikkat edildiği takdirde gıda güvenliği ile ilgili yaşanan sorunların birçoğu yok edilmiş olacaktır.
17 Nisan 2015 Cuma 11:36

BU HABER PAYLAŞ

ÜRÜNLERİMİZ

TARİFLER

  • Diyet Elma Marmelatı

    Diyet elma marmeladı tarifi hazırlanışı: 1. Elmaların kabuklarını soyun ve dilimleyin. 2. Su ile birlikte dilimlenmiş elmaları bir kaba

  • Bulgurlu Etimekli Börek

    Böreğin iç harcını hazırlamak için; bulguru derin bir kaba koyup üzerine 1 su bardağı ılık suyu gezdirin. Üzerini kapakla kapatarak

  • Açma Muska Börek

    Unun ortasını havuz gibi açıp içine malzemeleri ekleyip ele yapışmayan bir hamur yoğuralım. Hamurun üzerini örtüp buzdolabında