ŞEFFAF MUTFAK TELEVİZYONA TAŞINIYOR

ŞEFFAF MUTFAK TELEVİZYONA TAŞINIYOR

    Kültüreldeğerleriyle, insanlarının sıcaklığıyla, yemeklerinin lezzetiyle ve doğalgüzelliklerin oluşturduğu karşı konulamaz ortamıyla Bursa’nın kalbimizde yerioldukça büyük.  Bursa’nın saydığımözelliklerini Türkiye ve dünyaya tanıtma konusunda da çalışmalarımız herkesinmalumu.

Buçalışmaların öne çıkmasındaki en önemli unsur bizlerin emeğinden sonra medyakuruluşlarının bu çalışmalara yer vermesi. Medya sayesinde tahmin ettiğinizdençok ülkeye ve insana şehrinizi, kültürünüzü tanıtabiliyorsunuz. Bizler demedyanın bu gücünden sonuna kadar faydalanmaya çalışıyoruz.

Bildiğinizve takip ettiğiniz üzere her hafta TRT 1 ekranlarından birçok özgün tarifpaylaşıyoruz. İzleyenlerden aldığımız olumlu tepkiler bizi daha da büyük birşevkle ekranlara çıkmaya itiyor. Bursa’ya özgü tatların tanıtımında da önemlibir adım oluyor.

Televizyonekranlarından bu kadar takipçimiz varken neden kendi programımız olmasın dedikve bir yola çıktık. Yakında şubelerimizde şeffaflık ilkesiyle yola çıkarakoluşturduğumuz imalat kısmını tüm müşterilerimizin görebildiği mutfaklarımızda OlayTV ekranlarında ‘Şeffaf Mutfak’ ismiyle bir program yapmaya başlıyoruz. ŞeffafMutfak’ta Bursa’nın önce gelen işadamları, devlet adamları, sanatçıları vekanaat önderleri önlüklerini takarak bizlerle birlikte mutfağa girecek.

Cumartesigünlerinizin neşesi olacak, birbirinden güzel konuklar ve lezzetli tariflerlekarşınıza çıkacak olan Şeffaf Mutfak programımız Bursa’mıza ve ülkemize hayırlıolsun! 

08 Ağustos 2015 Cumartesi 11:06

BU HABER PAYLAŞ

ÜRÜNLERİMİZ

TARİFLER

  • Diyet Elma Marmelatı

    Diyet elma marmeladı tarifi hazırlanışı: 1. Elmaların kabuklarını soyun ve dilimleyin. 2. Su ile birlikte dilimlenmiş elmaları bir kaba

  • Bulgurlu Etimekli Börek

    Böreğin iç harcını hazırlamak için; bulguru derin bir kaba koyup üzerine 1 su bardağı ılık suyu gezdirin. Üzerini kapakla kapatarak

  • Açma Muska Börek

    Unun ortasını havuz gibi açıp içine malzemeleri ekleyip ele yapışmayan bir hamur yoğuralım. Hamurun üzerini örtüp buzdolabında